Zaznacz stronę
[wpseo_breadcrumb]

Domy na wodzie – cena

Dom na wodzie to ciekawy pomysł na stworzenie miejsca letniego czy weekendowego wypoczynku dla całej rodziny. Nie tylko jest tańszy w budowie od stacjonarnego domku murowanego, ale też gwarantuje znacznie przyjemniejszą atmosferę i atrakcyjne warunki relaksu w bezpośrednim kontakcie z wodą. Ile kosztuje barka mieszkalna, a także jak duże środki trzeba włożyć w jej utrzymanie?

 

Co wpływa na cenę domu na wodzie?

Budowa domu na wodzie przebiega podobnie do stawiania tradycyjnej daczy letniskowej. Wymaga zapewnienia miejsca, uzyskania stosownych pozwoleń na lokalizację oraz zamówienia projektu u profesjonalnego architekta. Chociaż ostatecznym miejscem umieszczenia obiektu jest tafla zbiornika wodnego, zasadniczą konstrukcję wykonuje się na lądzie. To również nie powoduje dużych różnic w kosztach budowy domu na działce i na platformie pływającej. Na tym jednak podobieństwa się kończą. To właśnie platforma pływająca jest jednym z czynników, które decydują o tym, jaka jest ostateczna cena budowy domku holenderskiego na wodzie. Koszt platformy jest uzależniony od jej wymiarów. Dlatego można założyć, że im większy metraż będzie miał domek, tym więcej trzeba będzie zapłacić za podstawę z pływakami. Platforma pływająca to dopiero pierwszy krok na liście kosztów budowy domu na wodzie. Kolejne, to cena projektu domu na wodzie, koszt zakupu materiałów i wykonawstwa, a także równe koszty dodatkowe.

 

Cena budowy domu na wodzie i koszt jego utrzymania

Osoby, które planują budowę domu na wodzie z pewnością zastanawiają się nad kosztem takiej inwestycji. Ponieważ jest to stosunkowo nowe i jeszcze mało popularne rozwiązanie, informacje o nim są ograniczone. Szacuje się jednak, że cena budowy jest porównywalna ze stawianiem domu holenderskiego na działce. Zasadnicza konstrukcja budynku jest wykonywana z takich samych materiałów i w podobnej technologii. Podstawą nie jest wprawdzie suchy grunt, lecz pływająca platforma, co niesie ze sobą dodatkowe zalety. Jedną z nich jest brak potrzeby stosowania specjalnych izolacji, które będą chronić wnętrze budynku przed wilgocią z gruntu. Koszt domu na wodzie z pewnością można też zmniejszyć o cenę przyłączy energetycznych, wodociągowych czy gazowych. Budynek na platformie jest wprawdzie wyposażony w instalacje, ale nie wymaga zezwoleń z gazowni czy zakładu energetycznego oraz ponoszenia opłat za podłączenie do sieci. W tradycyjnym budownictwie są to znaczne kwoty.